Hipermetropija ali daljnovidnost je motnja vida, ki nastane zaradi nepravilne oblike očesnega zrkla. Obisk okulista vam bo pomagal pri določitvi vaših težav. Očesno zrklo je v tem primeru prekratko v vodoravni smeri, kar povzroči, da se slika, ki jo oko zaznava, izostri za mrežnico. Posledično oseba težko izostri bližnje predmete, medtem ko so oddaljeni predmeti vidni bolj jasno.
Kako poteka pravilno ostrenje slike v očesu?
Da bi lahko jasno videli, morata roženica in očesna leča pravilno ukriviti svetlobne žarke, tako da se ti osredotočijo na mrežnico – plast celic na zadnji strani očesa, ki so občutljive na svetlobo. Mrežnica te svetlobne žarke pretvori v živčne impulze, ki se nato posredujejo možganom, kjer se prepoznajo kot slike.
Kaj se zgodi pri refrakcijskih napakah?
Ko svetlobni žarki niso pravilno usmerjeni na mrežnico, je slika, ki jo vidimo, zamegljena. To je posledica refrakcijske napake, kar pomeni, da oko potrebuje korekcijo dioptrije. Dioptrija je merska enota, ki meri optično moč leče. Lahko je pozitivna ali negativna, pri daljnovidnosti pa govorimo o pozitivni dioptriji, kar pomeni, da se svetlobni žarki lomijo za mrežnico. Daljnovidnost običajno nastane zaradi prekratkega očesnega zrkla ali nezadostne lomnosti optičnega sistema očesa. Ljudje z daljnovidnostjo vidijo predmete v daljavi jasno, medtem ko imajo težave z ostrenjem bližnjih predmetov. Težavo se lahko reši s korekcijo, pri čemer se uporabljajo zbiralne leče, ki omogočajo popravek napake in jasen vid na blizu.
Metode za korekcijo daljnovidnosti
Daljnovidnost je mogoče učinkovito popraviti z uporabo očal, kontaktnih leč ali s pomočjo očesne operacije. Če se odločite za očala, se korigira z uporabo zbiralne leče, ki usmeri svetlobne žarke na mrežnico, kar omogoča jasen vid bližnjih predmetov. Podobno delujejo tudi kontaktne leče, ki so izdelane iz zbiralnih leč, le da jih nosite neposredno na očesu. Obe metodi zagotavljata dober vid, vendar delujeta le med nošenjem. Za trajno odpravo daljnovidnosti pa je na voljo laserska operacija oči.